Česká školní inspekce bude opět diskutovat s řediteli škol o projektu NIQES

Vydáno: 2 minuty čtení

Druhé kolo regionálních informačních panelů, realizovaných v rámci ESF projektu Národní systém inspekčního hodnocení vzdělávací soustavy v České republice (NIQES), uspořádá Česká školní inspekce v termínu 27. února – 4. dubna 2013. V rámci 7 setkání (vždy dva spojené kraje), která se uskuteční v Chebu, Liberci, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Zlíně, Olomouci a Praze se zástupci inspekce setkají se zhruba tisícovkou ředitelů základních škol a víceletých gymnázií.

Smyslem těchto setkání je informovat vedoucí pracovníky škol o postupu prací realizovaných v rámci tohoto projektu, s jehož pomocí chce Česká školní inspekce vytvořit transformovaný, moderní a flexibilní systém národního inspekčního hodnocení škol, zavést nové metody, postupy a nástroje pro hodnocení vzdělávací soustavy České republiky a zajistit další vzdělávání jak svých zaměstnanců, tak učitelů a ředitelů škol v oblasti nových inspekčních postupů. Neméně podstatným důvodem, proč Česká školní inspekce tyto diskuze realizuje, je snaha získat zpětnou vazbu, komentáře, podněty i kritické připomínky přímo od vedoucích pracovníků škol.

Program jednotlivých informačních setkání bude zaměřen na připomenutí obecného obsahu projektu NIQES v kontextu výkonu inspekční činnosti a účastníci budou informováni také o dosavadních výstupech jednotlivých klíčových aktivit. Důležitou součástí bude také prezentace výsledků 1. celoplošné generální zkoušky ověřování výsledků žáků na úrovni 5. a 9. ročníků základních škol, která se uskutečnila na přelomu května a června 2012, včetně metodologické instruktáže v oblasti práce s těmito výsledky.

V neposlední řadě budou účastníkům poskytnuty informace k přípravě 2. celoplošné generální zkoušky testování, která se bude z rozhodnutí ministra školství, mládeže a tělovýchovy konat ve dnech 13. května – 7. června 2013, včetně instrukcí k přípravě a instalaci aplikací systému testování ve škole a k jejich dalšímu využití. Diskuze bude vedena také obecně o problematice zjišťování výsledků, o doporučeních OECD, o vazbě na rámcové vzdělávací programy či minimální vzdělávací standardy a o všech možných aspektech hodnocení na úrovni školy i vzdělávací soustavy jako celku.

V rámci specifických panelů pozvou zástupci inspekce k diskuzi také zhruba osm set zřizovatelů škol. První kolo výjezdů za řediteli škol napříč republikou uspořádala Česká školní inspekce na jaře roku 2012. Zástupci inspekce se tehdy setkali s více než šesti sty řediteli škol a získali mnoho cenných podnětů, s nimiž v další fázi realizace projektu důsledně pracují.