Aktivační centra - vzdělávání pro těžce zdravotně postižené

Vydáno: 2 minuty čtení

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Národním institutem pro další vzdělávání (NIDV) realizuje individuální projekt národní „Aktivační centra – vzdělávání pro těžce zdravotně postižené“. Záměrem projektu je začlenění aktivačních center do systému formálního vzdělávání ČR vhodnou úpravou platné školské legislativy.

Aktivační centrum představuje nový typ školského účelového zařízení, zřizovaného při základních školách speciálních pro celoživotní učení žáků s těžšími formami mentálního postižení, kteří získali základy vzdělání, případně střední vzdělání v praktické škole jednoleté, a pro které je vzhledem k rozsahu zdravotního postižení nedostupná žádná další forma celoživotního učení.

V rámci projektu byla v letech 2012 – 2014 zřízena aktivační centra v 9 krajích ČR. V letošním školním roce je v nich vzděláváno 265 žáků 54 proškolenými lektory. Ve zbývajících 5 krajích aktivační centra fungují již od roku 2010. Pro potencionální zájemce o práci lektorů v aktivačních centrech byl akreditován „Vzdělávací program pro pedagogické pracovníky – lektory aktivačních center“, který bude od 1. 9. 2014 součástí nabídky vzdělávacích programů NIDV ve vybraných krajích.

Vzdělávání v aktivačním centru probíhá formou cíleně koncipovaných kurzů (Technické, pěstitelské a chovatelské práce, Lidová řemesla, Svět kolem nás a orientace v něm), pro které byl vypracován „Vzdělávací program pro vzdělávání žáků s těžkým zdravotním postižením v kurzech aktivačního centra“. Absolventi kurzů získávají osvědčení.

Jedinečnost aktivačních center spočívá v tom, že speciální vzdělávací aktivity pro žáky s nejtěžšími formami zdravotního postižení zajišťované prostřednictvím aktivačních center v rámci základních škol speciálních byly nejprve úspěšně ověřeny v rámci projektů ESF ve vybraných krajích ČR a následně bude celý proces zakončen legislativní úpravou tak, aby se uvedená možnost vzdělávání stala systémovou v celé ČR. Možnost odpovídající formy celoživotního vzdělávání bude tak v ČR pro osoby s těžkým mentálním postižením zajištěna.

28. května 2014 se v Praze uskuteční závěrečná odborná konference s prezentací činnosti všech aktivačních center. Pozvánku a organizační informace naleznete na webu NIDV.

Kontaktní osobou je Mgr. Petra Seidlová, hlavní manažerka projektu (e-mail: seidlova@nidv.cz).